В новата ми статия ще ви запозная с малко загадъчност и тайнственост от високопланинските райони на Сакар планина. Всеки докоснал се тези сакрални места ще усети енергията, която излъчват тези светилища и места за култове на една цивилизация, която ни е завещала това ценно богатство. Нашите предци траките са използвали тези мегалитни структури за своите култове, обреди, жертвоприношения и обичаи. Създателите на тези мегалити засега за науката остават загадка, но все повече хипотези водят до цивилизацията на Атлантида.
В статията ми ще се съсредоточа върху тези древни съоръжения и техните предназначения в района на Сакар. Снимковият материал, който ще представя е една малка част от това, което се намира в този района на община Свиленград. Такива мегалитни комплекси има из цяла Европа, като Испания, Франция, Италианските острови и Балканите. На Изток мегалитите продължават до Япония.
Местата, които посетих са в землището на селата Костур и Младиново. Като почти цялото землище на Костур е опасано с тези мегалити, едва ли има друго селище в България с толкова много мегалити, които за мен са хиляди. Интересното е, че в околните селища няма дори един мегалит, а в Костур са хиляди. Долмените са разположени навсякъде, но запазените са по върховете на границата с община Тополовград до района с най- многото запазени долмени- Хлябово.
Това за мен е най-добрият мегалит, изобразяващ глава на влечуго. Именно в долмените според старире хора са живеели змейове. Наричат ги змейови къщи, а думата долмени идва от англоезичните народи. За мен няма обяснение за тези долмени и тяхното предназначение, но със сигурност синтезират някаква енергия и магнитни полета. Самите места на които се намират не са случайно избрани.
Някои от тези мегалити тежат около 50 тона и повече и все едно са кацнали на тези места. Някои от тях са направени на естествени скали, което има логика. Но всички са разположени на живописни панорами и с гледка към долчини, дерета и долини.
На повечето от хората не им прави впечатление, че виждат някакви си скали, но това за мен не е така. Замислям се какво значение са имали тези места и тракийските жреци как са ги използвали за своите култове към слънцето и учението на Залмоксис.
Според геоложките и минераложките изследвания проведени от професор Руслан Костов, долмените са разположени главно и предимно в райони от кварц, съдържащи интрузивни скали и рамката им от метаморфни скали, като гранит, гнайс – най-вече на територията на Сакар и Странджа, заедно с интензивни минерализации от бял безруден кварц, използван в късове често в градежите за украса, докато скално-издълбаните структурни форми се срещат предимно в райони с вулкански и седиментен произход Там където има долмени няма трапецовидни скални ниши или други скално-издълбани архитектурни паметници и обратното. Следователно мегалитната култура е свързана с геолого-минераложкия, а не с геоморфоложкия фактор, като териториите на разпространение на скално-градивните и скално-издълбаните, скално-изсечените паметници се отличават. Тази закономерност и обща тенденция се наблюдава и утвърждава още и в други известни страни с разпространение на мегалити- Великобритания, Франция, Испания и Португалия, както и на други континенти.
Тепърва ще се развива културния и селски туризъм на основата на изучаването на тези загадъчни светилища.
Такива мегалитни комплекси има на много места в България. Откриват се в Родопите, Странджа, Средна гора и други места.
Сега ще ви представя шарапните, които са много добре запазени, защото са скрити на един хълм, заобиколен с много камъни. По принцип района със шарапаните е хасковските минерални бани. Там са съсредоточени най-много в България. Има две хипотези за използването на шарапаните. Едната е за производство на вино, а другата е за прочистване на златни руди.
Това са много големи шарапани, които рядко човек има шанса да види. Събира се вода в издълбаните пространства на мегалита.
Сега ще представя един огромен мегалитен комплекс в землището на село Младиново.
Самите тези скали са разположени в склона към едно дере. Почти неоткриваеми св указват.