Всеки който иска да сдобие с този невероятен плод, съдържащ много полезни свойства и няколко вида витамини може да се свърже с: Овощен Разсадник – братя Минкови в село Овощник, община Казанлък, област Стара Загора. Телефон за контакти: +359895436657
Сортоветв хинап, които се предлагат в този овощен разсадник са следните: Ли, Ланг, Тигров Зъб, R 5 – Руски 5. В бъдеще ще се предлага и този сорт чушковиден R 4 T 3.
Сега ще ви запозная с полезните свойства на хинапа и снимки от разсадника и от градините на доволни клиенти.
Хинапът с латинското си име Zizyphus jujuba, известен в България, като финап, барбарошка, дзиндзифка или китайска фурма, е ниско дърво или храст от семейство Зърникови. Обикновеният хинап е дърво с височина до 8 метра или с храстовиден хабитус. Листата са обикновени, удължено овални, с дължина от 2 до 5 cм и широчина от 1,5 до 2,5 cм. Освен централната жилка, от основата на петурата излизат две дъговидни странични жилки. Периферията на листото е слабо назъбена, а прилистниците са видоизменени в бодли. Цветовете са двуполови, дребни, жълто-зелени и се появяват на групи в основата на листата. Плодът е с костилка с дължина до 3 cm. Той е сферичен или удължен с червено-кафяв цвят и има приятен вкус. Естественият ареал на обикновения хинап е Източна Азия.
Вследствие на продължителното му отглеждане в Средиземноморието и Черноморието, на много места се е натурализирал. На някои места в България са създадени изкуствени плантации от обикновен хинап, главно заради вкусните плодове. Достига 4 – 10 метра височина. Живее около 100 години. Открити са екземпляри на възраст до 300 години. Започва да плододава на третата година. Стволът, клоните и короната имат специфично изкривяване, което прави хинапа подходящ за декорация на паркове и градини.
Хинапът може да се отглежда не само в овощни градини на полето, а и в двора и в по- домашни условия и дори пред къщата. Той не е притенциозен и не се обработва с препарати срещу вредители и неприятели, защото такива няма.
Хинапът идържа на голяма горещина през лятото. Обича рохкави и варовикови почви с добър дренаж. Плодовете съдържат много ценни за човешкия организъм хранителни вещества: захари, белтъчини, киселини, мазнини. Особено богати са на кобалт, йод, желязо. Извънредно високо е съдържанието на витамин C. Освен за храна, плодовете се използват като лечебно средство при заболявания на дихателната и храносмилателната система.
Плодовете на хинапа имат свойството да понижават артериалното налягане, да регулират холестерола. Извлеци от костилките му имат седативно действие. Уникален ефект имат листата му – потискат сладкия вкус (след едно сдъвкано листо захарта има вкус на пясък за няколко часа). Изследвано е много от китайски, японски и средноазиатски учени, но механизмът на хипотензивното му действие не е ясен. Хинапът се характеризира с изключително твърдата си дървесина и коленчатите леторасли с изпъкнали възли.
Това са снимки от овощния разсадник в село Овощник на хинапа. Все повече хора започват да го търсят и са впечатлени от неговите свойства и високи добиви.
Плодоветв на хинапа съдържат захари, белтъчини, киселини, мазнини и са богати на кобалт, йод, желязо и витамин C, който е до 18 пъти повече от съдържанието му в лимона, например. Всяка част на хинапа е много полезна и съдържа много витамини:
* Костилката на плода, на дърво на възраст три години, е лек срещу рани и болки в корема.
* Отвара от корените стимулира растежа на косата.
* Плодовете се консумират за наддаване на тегло, регулиране на кръвното налягане и подобряване силата на мускулите.
* От кората на дървото пък се вари разтвор за промивка на очите.
* Листата потискат глада за сладко. Когато се сдъвче едно листо, променя вкусовите рецептори и няколко часа след това захарта има вкус на пясък.