Сегашната ул. „Христо Ботев“, която води към розариума.
Старият Казанлък е бил много интересен за всички пътешественици, които са минавали през него. Наречен „Европейският Кашмир“. Казанлък е бил основно занаятчийски град.
В Казанлък винаги е имало развлечения, а и лятно кино.
Феликс Каниц, като посещава Казанлък вижда това, което после пише “ Християнски Казанлък има 4 черкви, женски манастир, главно училище с 6 учители, девическо училище и 4 основни училища“. Пътешественикът изброява следните махали, като най-старата е Тюркменската, а около нея се групират Куленската, Калпакчийската, Новата махала, Малката, Къренската, Турската, Ашикларската, Джамийската, Кебирската, Муселската, Табашката, Съраланската и Еврейската.
Розариумът е бил залесен с тополи, които трябвало да отблъскват силните ветрове от Балкана и да не нахлуват в града.Красива сграда по главния булевард в Казанлък.Дъсчената къща.Най-емблематичната сграда в Казанлък. Тази невероятна сграда е една от малкото, останали до днес непокътнати. Намира се на булевард „Ал. Батенберг“ преди полицията.Навремето явно е имало и повече табели от днес. На всяка втора табела е отбелязано Габрово!Тази сграда е на самия център на някогашния площад „Кюлбоклук“.Тази сграда още краси улица „Скобелевска“, като в нея се помещава фото „Вифор“.Държавна книжарница „Тодор Юлиев“.Сградата на Околийското пътно управление.Най-внушителната и красива сграда в Казанлък. Днес се помещават там халите и офиси на адвокати и нотариуси.Там е била първата банка в Казанлък- Популярна банка с хотел Балкан.Както се вижда от снимката, тук е била спестовната каса на казанлъчани.„Маркови дрехи“
Това беше първа част на фотообиколката на красивия ни стар Казанлък. Очаквайте съвсем скоро следващата обиколка с много по-интересни снимки на сградите и парковете в Казанлък. Източници: „Топонимията на Казанлъшко“