За първи път името на Мъглиж се споменава в поема на Мануил Фил от 1278 година, когато византийския пълководец Михаил Главас Тарханиот организира поход по време на въстанието на Ивайло.
Поетът Мануил Фил, като описва превземането на крепости, споменава и за падането на Монглисион или Мъглиж на старобългарски. Мъглиж е превзет чак през 1370 година.
Има останки от средновековни стражеви крепости в Долненския град и Горненския град. Има и укрепено средновековно селище в Грамадената махала. Крепост в махала Грамада се намира в границите на град Мъглиж.
Сега има Горна махала, Харманена махала, Долна махала, Грамадена махала, Чишмяна махала и Кулата, част от Горната махала. Край Градището е минавал стар път, наречен Друмът.
На връх Попък, на 4 километра на север от град Мъглиж е имало старинен манастир „Света Марина“ със седем параклиса.
Мъглижкият манастир „Свети Николай Чудотворец“
Тракийски селища е имало в местността Кадиевец и Чучура и 30 надгробни могили. На два километра и половина, северозападно от Мъглиж има останки от стар манастир, след чието опустошаване бил построен по-близо до селото манастир „Свети Николай Чудотворец“. Манастирът е основан през 13-ти век според предания и легенди от цар Калоян. След битката му с латинците и победата в прохода е решил да увековечи този величествен момент, като е дарил за построяването на манастир. Стари хора казват, че са виждали в манастира голям сребърен кръст и пръстен, които били на цар Калоян.
Манастирът е възстановен през 1834 година, след многото нападения и опустошения. Запазена е черквата от 1834 година и мраморна плоча с образа на „Свети Никола“ от 1490 година. Опожарен заедно с много богата библиотека през Руско-Турската война, манастирът отново е възстановен и през 1921 година се преобразува на девически.
Крепост „Горненски град“ е била първо тракийска след това късноантична или римска и за последно средновековна крепост с надморска височина от 750 метра, намираща се северно от град Мъглиж. На изток от крепостта минава пътя Мъглиж – Селце и се съединява с пътя “Иванкова пътека” и Тревненския проход. Зад реката на северозапад се намира връх “Попък”, а северно от Еловица – връх “Яйцето”. Крепостните стени са иззидани от ломен камък, споен с бял хоросан. Запазени са останки от външната крепостна стена на височина 3 метра.
Мъглиж крие много тайни, историята на този край остава загадка за много археолози и историци. Всеки Българин трябва да посети тези величествени скали, които все още пазят спомена за величието на България и победата на цар Калоян над латинците в Тревненския проход, който е на север от тези средновековни градове!
Източници: „Топонимията на Казанлъшко“ , сайтът крепости;