Статията, която днес ще ви представя ще е като пътепис на нашето приключение в Еленския Балкан. Посетихме за няколко дни в края на 2021 година много забравени махали, селца, Марянският манастир, град Елена с нейните забележителности, село Яковци и неговите съставни махали, уникалния язовир Йовковци, Христовския водопад, българският Стоунхендж в Раювци със стотиците скулптури на войводи, царе, канове и възрожденци. Но в тази статия ще ви представя един малко известен туристически обект – това е Марковия камък, който се намира преди град Елена в полите на Стара планина.
Избираме да посетим в един от дните един обект за който не знаем почти нищо. Намира се точно преди входа на град Елена. Беше влажно и леко росеше, но това не беше проблем. Екопътеката по която поехме беше много кална и стръмна, но и това не беше проблем за нас. Почти всички се хлъзгахме и падахме по пътя за този Марков камък.
Някои от групата искаха даже да се върнат, защото минаваше половин час, откакто вървяхме и пред нас нямаше нищо освен гъста гора с изградена екопътека. Ето че вече се озоваваме пред този гигант.
Този феноменален Марков камък от всички страни изглежда по различен начин.
Структурата на скалата, която като все едно беше кацнала в гъстата гора в Еленския Балкан беше много странна. Камъкът представляваше нещо, като издълбана с хиляди камъни скала.
Марковият камък, погледнат от изток. Беше като надигнат на една страна.
Скалният феномен „Марков камък“ се намира на около 3 километра южно от град Елена в близост до село Усои. До него се стига от хотелски комплекс Усоето, където в края на двора има информационна табела с карта. Там е началото на живописна екопътека Усои – Раюв камък, която преминава над скални откоси и се разкрива чудесна гледка към цялата Еленска котловина и връх Чумерна, като се преминава през красива дъбова и габърова гора. В близост до скалния феномен, в края на екопътеката, се намира друга природна забележителност – Раюв камък, от който се открива просторна гледка към язовир „Йовковци“.
Преданията за Марков камък са единствения източник, от който може да се почерпи пълна информация за произхода на скалния феномен. Легендата е свързана със смелите подвизи на Крали Марко. Разказва как той бродел по тези местности и случайно голямата скала препречила пътят му. Тъй като не можел да повдигне тежкия камък се наложило да го търкаля през долове и възвишения. Заради огромната си маса парчето скала се засилило и Крали Марко се наложило да го догони, изпревари и точно преди да падне в пропастта го подпрял със силните си ръце. И до днес на камъка се вижда капка кръв от малкото пръстче на легендарния мъж.
Освен този Марков камък и следващия Раюв камък, който се намира съвсем наблизо до него няма други такива обекти в целия район на град Елена.
След този феноменален Марков камък се намира и Раювия камък, който по нищо не отстъпва по размери и величественост на Марковия камък.
Западната страна на камъка изглежда, като малка крепостна стена.
Като се доближиш до Марковия камък се забелязва по-детайлно неговата структура и изсечените части.
Приключението ни на този Марков камък беше много интересно и препоръчвам на всеки да го посети и да се полюбува на чудноватите панорами оттам. Източник: Сайтът – Опознай България