Новата екопътека в община Казанлък се намира северно от град Крън. Там през Средновековието се е намирал град Крън, като център на Средновековното Крънско Деспотство на деспот Елтимир, който е по – малкия брат на цар Георги Тертер втори.
Тръгваме по новата маркирана екопътека от Барите над град Крън. По целия път се виждат останки от старо селище и разрушени стени, които ще направят впечатление на всеки. Такава впечатляваща екопътека с пропита толкова много история няма все още никъде другаде в България. Това е само началото на развитие на културния туризъм в нашата страна. Имаме няколко хиляди разрушени, полуразрушени крепости и едва една единствена, която е запазена в своя вид – Видинската крепост на Баба Вида! Тук има нещо подобно, но трябва малко повече внимание от всички. Целта на моята статия е да покажа каква история чака, да бъде разкрита по една уж обикновена пътека. Това не е обикновена пътека, а живата история, която трябва да знаем.
Оставам на един дъх, като виждам какви градежи е имало на тези склонове в гората. Леко се отклонявам и какво да видя – това е така наречената местност – Градовете. Какво ли е имало тук? Всеки сам може да си отговори еднозначно! Продължавам на един склон над екопътеката, където се откриват такива великолепни гледки, каквото не съм очаквал да има в една гора и то тази над пътя за Бузлуджа!
Всичко е много интересно по екопътеката, но правят впечатление големите хралупи в скалите. За момент си мислиш какво ли може да се крие там? Това усещане ти вдига адреналина, но щом няма следи се успокояваш и продължаваш напред надъхан.
Маркировката се отклонява вече на запад и това дърво в средата на пътеката е нашия знак.
Озовавам се пред крепостта. Това е първата крепостна стена. Това е северната част на крепостта, където са били трите кули, от които са наблюдавали цялата долина от всички страни и на север, където е бузлуджанският път.
Тези две брези са в най – южната част на крепостта и са единствените в района брези. Оттам се открива невероятната панорама чак до Казанлък.