

Средногорското село Средногорово, както и всички селища в района на Средна гора страдат от безводие. Средна гора е може би единствената планина в България, която има този географски проблем. Тази статия се посвещава на единствените източници на чиста вода, а именно кладенците. Те са единствените източници на вода от недрата на земята, откъдето нашите предци са черпили студена и чиста вода.

В землището на Средногорово не е имало много кладенци. Тези кладенци, които ще опиша са може би най-важните в миналото, откъдето предците ни са добивали вода за домакинствата си. Те са били най-ценният ресурс, който в наши дни не се замисляме много, защото всеки има изграден вече водопровод дори на село.

Габарова кладенец – това старо наименование подсказва за този кладенец, който явно е изграден преди много години. Той се е намирал на три километра на юг от селото.
Дядова Балчов кладенец – този кладенец се е намирал на 1 километър на запад от Средногорово. По предание този кладенец е бил изкопан от дядо Балчо под вековни дървета. По-късно тук се появяват чардаци и кошари за овце и колиби. Тук е било мястото на старото селище Чардак кьой, а през 1700 г. тук са били къщите на новото селище. Имало е там и черковище на което са празнували Гергьовден.
Маркова кладенец – намирал се на 3 километра на запад от Средногорово в местност с ниви. Папурският кладенец – намирал се на 3 километра на запад от селото.
Синият кладенец – този кладенец се е намирал на 3 километра на север от селото. Той се е намирал до Синята река.
Станьо – Тихов кладенец – намира се на 4 километра на юг от Средногорово, където е имало и кошари.
Студеният кладенец – намира се на 2.5 километра на юг от селото и има изградена и чешма с много студена вода.
Тахталъ бунар – намира се в местността Тахталия. Кладенецът е с много добра вода за пиене. В превод от турски това означава дъсчен покрит кладенец, ограден с дъски, за да не се мъти водата при мандруване на мляко.
Хайдушкия кладенец – намирал се на 8 километра на североизток от Средногорово. Имало е няколко кладенчета, днес затрупани. Има легенда за заровени пари от хайдути по пътя Сърта- Кара тепе- Казанка, откъдето е минавала султанската хазна.
Цървульова кладенец – намирал се е в селото и най-вероятно името е дадено от род Цървулеви.
Шопова кладенец – намирал се е на 4 километра на юг от Средногорово.
Източник- Топонимията на Казанлъшко.