Връх Люляката се намира в гориста местност на висок естествен склон. Върхът е разположен в землището на село Найденово на изток от селото. Неговата точна локация е до така нареченото Градище на метри от него. Този непознат за много хора и от района връх с името Люляката, ще ви разкрия в статията.
Името на този връх с името Люляката най-вероятно идва от многото люляци в гората.
От върха има панорама на север към язовира и близкото село Малко Дряново.
В землището на село Найденово няма местност с името Люляката, но в другите съседни села се срещат местности с това име. Има местности на височини с името Люляката, като най-вероятно с люляци в землищата на селата – Спасово, Изворово и Гроздово, което е едно от селата образували по-късно село Братя Даскалови. Интересното поне за мен, което искам да споделя е това -та, което е знак за старо наименование, запазено от миналото. Чисто българско наименование с дълбоки корени в българския език.
В далечината се вижда – Лозарското кале , което е височина до Матьов камък, има останки от църква с каменен престол на олтара. Имало е могила с гробница, като там са откривани медни и сребърни монети.
Открива се панорама с чутовни гледки на север към Каваклийка и първенеца на Средна Сърнена гора, а именно връх Братан. Той е висок 1235,8 метра. От малък се изкачвам сам на тези места и наблюдавам точно от тук красивите гледки от всички страни.
Село Найденово
Това красиво средногорско селце пленява всеки със своята красота и спокойствие. Все повече млади хора идват за постоянно да живеят в него. Преди почти 100 години е наброявало над 1000 живущи. Преселници в селото не е имало, родовете са много стари. Устабашиевият род е един от най-големите с основоположник Минчо Устабашиев. Плодородната земя е прехранвала цели семейства и това е било напълно достатъчно за хората в миналото. Най-застъпената култура в селото са били хилядите декари лозя, които още се работят, но само в местността Кистямбола. Сега ще опиша малкото, което знам за тази интересна местност, която се издига над селото и привлича на всеки погледа.
На запад от селото до гората, по пътя за Долно Ново село е местността – Кистямбола. Това е изкуствена могила на границата с Долно ново село. Историята за произхода на местността е неясна. Има друга местност – Попската пътека по която според легенда е преминал Патриарх Евтимий с оцелели Българи от Търново на път за Бачковския манастир.
Писал съм за всички местности в селото, за историята на селото, сега пиша за близките върхове. Остава единствено да разкрия в следващата статия за крепостите и така наричаните във всяко село в района Градища. Неслучайно името на съседното село на юг от Найденово е с името Средно Градище. Това ще рече градище в средата, а северното най-вероятно е било някога в района на Найденово до този връх Люляката.
Местността – Балък тепе се намира на запад на около 3 километра от селото. Това е височина зад Кистямбола, между могилите и пътя за Долно ново село. В превод означава балък тепе – хълм с лозя. Най-вляво от снимката.
Панорама към долчинката на селото, което е разположено по двата бряга на река Сазлийка и по десния бряг на другата река в селото Омуровска. Досега не съм виждал друго село през което да минават две реки. С това и слагам край на статията и с голямо желание за продължение и нови открития за историята на прекрасното село Найденово. Източници: „Топономията на Чирпанско“.