Казанлък е известен по целия свят с неповторимото си розово масло, което е печелило първите награди. През 1837 г. пруският фелдмаршал Хелмут фон Молтке, когато посещава България и Розовата долина казва: „Казанлък е европейският Кашмир, турският Гюлестан – страната на розите“. Можем само да се гордеем с нашите предци, че са прославили с розовото масло Казанлък и цялата розова долина още през 18-ти век по целия свят. Сега ще ви представя една много интересна информация за историята на българското розово масло по света. Впрочем и аз имам мускалче от моите предци, което може да е на повече от век, но дори вече празно то още ухае уникално силно на това казанлъшко розово масло.
Не се знае много за търговията на розовото масло и няма запазена информация преди 18-ти век за това безценно розово масло. Преди да се появят първите големи розотърговски фамилии в Казанлък не се знае нищо за търговията на розовото масло. След представянето на българското розово масло на големите изложения в Цариград, Чикаго, Париж, Лондон, известните розотърговски фамилии като Папазови, Христови, Шипкови, които са завършили най-престижните колежи, като Роберт Колеж вече има повече информация, която се води в книги, счетоводни документи и е запазена и до днес в музея на розата в Казанлък.
Сега ще разкрия нещо от преди началото на 1800 година, което е уникално и представя търговския нюх и предприемчивост на нашите предци.
Интересна информация е запазена в тефтерите на габровските търговци, които са купували розово масло от Казанлък, Сливен, Карлово и Калофер.
През 18-ти век са изнасяли розовото масло във Влашко, Австроунгария, Русия и Османската империя. От тефтера на габровския търговец Хаджи Христо Рачков се вижда, че един мускал розово масло през 1800 г. е струвал 3 и половина гроша, а през 1803 г. същият купува от Казанлък 770 мускала розово масло, от което изпраща на Никифор Е. Априлов в Москва за 820 гроша.
На панаира в Сливен Хаджи Христо Рачков е купувал през 90-те години на 18 – ти век розово масло за сметка на габровските търговци от Букурещ.
Друг габровски търговец през 1806 година изпраща една бутилка с 76 мускала, а братя Сахатчийски през 1813 година изпращат за Москва през Букурещ наведнъж за 1788 гроша розово масло, събрано от Казанлък, Карлово и Калофер.
През 90-те години на 19-ти век габровският търговец Стефан Арнаудов прави износ на розово масло в Марсилия, като изпраща през 1861 година от Казанлък 600 мускала за 120 турски лири.
Розовото масло винаги е имало голяма конкуренция на световните пазари и още от миналото са правили много фалшификати. За да се разбере дали едно розово масло е истинско, единствено и най-лесно е да се разбере дали е кристализирало, както е това. Розовото масло на кристали е истинското.